A Markusovszky tér közelében található köztéri kukákat formabontó módszerrel kezdték el kimosni a köztisztasági alkalmazottak: a zöld szeméttárolók mocskos belsejét a köztéri kutakban "varázsolják" tisztává. Értsd: a szökőkútból kimert vizet beleöntik a kukákba, majd az undorító lét visszazúdítják a szökőkút keringető rendszerébe - oda, ahol gyakran a gyerekek játszanak. A köztéri kutakhoz általában egy nagyobbacska, 8-10 m3-es zárt tartály tartozik, amit a rendszer folyamatosan keringet. A szökőkutak vizét általában 2-3 havonta cserélik.
Azt nem tudni, hogy a lefotózott, komoly járványügyi kockázattal járó művelet vajon utasításra hajtják végre vagy pusztán saját innovációról van szó. A kukákat mosó munkások mindenesetre mindannyian rikító sárga láthatósági mellényt viseltek, amint ez a felirat díszelgett: „Ferencváros tisztaságáért”. Baranyi Krisztina nem volt hajlandó válaszolni a kényes témát feszegető kérdésekre.
Ürülék és gyógyszermaradványok lehetnek a kukákban
Dr. Bense Tamás háziorvos szerint óriási a fertőzési lehetőség, ha a köztéri kukákat belemossák a szökőkutakba, amelyeknek a vizével az emberek is érintkezhetnek.
"A szemeteskuka kimosása elkülönülten kell hogy történjen, tekintettel arra, hogy abba nagyon sok minden kerülhet bele" – mondta el dr. Bense Tamás a Metropolnak, hozzátéve, hogy komoly egészségügyi, járványügyi kockázatai vannak az ilyen akcióknak. A szemetet ugyan többnyire zacskókban dobjuk ki, a zacskó viszont nagyon könnyen sérülhet, kiszakadhat vagy átázhat.
"Ebbe az emberi, valamint az állati ürülék is beletartozik. Vegyük például csak a pelenkázást vagy azt, hogy nem mindenhol található kutyaürülék tartó szemetes. Vagy belekerülhetnek például gyógyszermaradványok is" – sorolta tovább a háziorvos.
Kórházban köthet ki, aki a szökőkút vizével érintkezik
Dr. Bense Tamás szerint csak olyan helyen szabad kitakarítani vagy kimosni a szemeteskukákat, ahol a szennyezett víz a földbe nem tud beszívódni. A legjobb a célra egy olyan lebetonozott felület, ahol rendelkezésre áll folyóvíz és zárt elvezetése van. Egy nyilvános szökőkút azonban nem ilyen.
"Ez azért jelent már önmagában óriási fertőzési lehetőséget, mert aki érintkezésbe kerül a baktériumokkal – például a gyerekek, akik a vízbe tudnak nyúlni, ahhoz a felülethez hozzá tudnak érni, ahol a kukákat mosták előtte vagy a földről felvesznek valamit –, azoknál sok betegség várható. Ez általában a gyomrot és a bélcsatornát érinti, tehát hányás, hasmenés jelentkezhet, mely akár több héten át is tart és kiszáradáshoz, kórházi kezeléshez vezethet" – mondta a háziorvos.
Baranyi mélyen hallgat a botrányban
A lap eljuttatta a kérdéseit Ferencváros önkormányzatához: arról érdeklődtek, vajon a munkások utasításba kapták-e a spórolás e veszélyes formáját, vagy egyszerűen csak lustaságtól van szó, és nem törődnek azzal, milyen katasztrofális egészségügyi következménye lehet a módszerüknek; és ha az utóbbiról van szó, akkor azért vajon ki a felelős? Baranyi Krisztináék azonban nem válaszoltak, így ne tudni, érzékelték-e a problémát, vagy biztos, ami biztos továbbra is jobb, ha távol tartjuk gyerekeinket és állatainkat Ferencváros köztéri szökőkútjaitól.