Élménydús gyerekkora volt Bujtor Istvánnak a Mester utcában

A Mester utca 1-szám alatti sarokháza a legendás épületek közé tartozik a kerületben, hiszen itt gyerekeskedett Bujtor István, aki már 14 éve nincs köztünk. 

A három testvér, Bujtor István, Latinovits Zoltán és Frenreisz Károly ebben a házban nőtt felA legidősebb gyerek, Zoltán születése után nem sokkal a földbirtokos édesapa elhagyta a családot. Évekkel később az édesanya, Gundel Katalin újra férjhez ment, Frenreisz István orvossal kötött házasságot. Két gyerekük született, István és Károly. Színészi pályája kezdetén aztán István egy apai őse vezetéknevét vette fel, így lett belőle Bujtor István. Az itt töltött gyermekévekről már csak Frenreisz Károly tud mesélni, amit meg is tett a Metropolnak:

- Gazdag, élménydús volt a gyerekkorunk – mondta a Kossuth díjas zenész. -  Nagyon egymásra találtunk, nemcsak a zenészség és a színészség miatt, hanem a Balaton is összekötött minket. A nyarakat Balatonszemesen töltöttük együtt, vitorláztunk, futballoztunk és kosárlabdáztunk. Jó kis együttlétek voltak, nagyon szerettük. Nem volt különbség, hogy Zoltán bátyám és köztem 15 év volt, Istvánnal 4, olyan volt, mintha egy sem lett volna, úgy megértettük egymást mind a hárman. Nagyon jó volt a gyerekkorunk!

Bujtor István sírhelye

Bujtor István érzett magában színészi ambíciót, de attól tartott, hogy bátyja, Latinovits Zoltán árnyékában alulmaradna, ezért soha nem jelentkezett a színművészeti főiskolára. Közgazdásznak tanult, de nem végezte ez az egyetemet: másodéves volt, amikor megkapta a szívtipró sofőr szerepét Máriássy Félix Karambol című filmjében. Ezek után a ’60-as évektől szinte az összes magyar moziban szerepelt, A kőszívű ember fiaiban, az Egri csillagokban, a Fekete gyémántokban, majd ő lett Sándor Mátyás, amivel még nagyobb népszerűségre tett szert.
Bujtor István saját elmondása szerint maga Bud Spencer tanácsolta, hogy csináljon olyan vicces bunyós filmeket, amilyeneket ő. Az Ötvös Csöpi-filmeknek végül hatalmas sikere lett. A Pogány Madonna, a Csak semmi pánik, Az elvarázsolt dollár és a Hamis a baba című filmekben, majd a Zsaruvér és csigavér című sorozatban keltette életre a háttérbe tolt, de szakmailag nélkülözhetetlen „magyar Piedonét”, akinek nemcsak a bűnözőkkel, hanem mindenre alkalmatlan, de folyton kitüntetett főnökével is meg kellett küzdenie. 1985-ben Az elvarázsolt dollár forgatására céget alapított, ami akkoriban nagy szó volt, hiszen mindenki csak állami pénzekre támaszkodott. 
Nem véletlen, hogy Bujtor helyszínnek a Balatont és környékét választotta, mert így becsempészhette a filmekbe kedvenc hobbiját, a vitorlázást, amelyben hatszoros magyar bajnok volt.

Bujtor István 2009 augusztusában súlyos állapotban került kórházba, és hatvanhét éves korában, 2009. szeptember 25-én Budapesten hunyt el. Végső nyugalomra édesanyja és bátyja, Latinovits Zoltán sírja közelében, Balatonszemesen helyezték örök nyugalomra.

Címkék
Rovat
Hírkilenc